Vítáme vás na stránkách obce Hýskov

Úvod > Vítáme vás na stránkách obce Hýskov

Hýskov je obec ve Středočeském kraji, 4 km severozápadně od Berouna. Leží v údolí řeky Berounky, na jejím levém břehu, uprostřed lesnaté krajiny. Obec má rozlohu 640 ha, 430 domů a zhruba 1 800 obyvatel.

Díky své poloze v údolí Berounky, uprostřed lesnaté krajiny, je obec a její okolí vyhledávanou oblastí pro turistiku a rekreaci, zejména jako východiště do CHKO Křivoklátsko.

První dochovaná zpráva o vzniku malebné obce, je v listinách kapituly Vyšehradské, z roku 1088. Na starších mapách je vedle Hýskova označována Stará Huť, která byla sloučena s Hýskovem v roce 1961.

Na území dnešní obce sídlili v době předhistorické Keltové. Na území obce byly nalezeny nádoby s popelem ze starší doby bronzové. Ve středověku vedla obcí směrem z hradu Karlštejn na Křivoklát Královská cesta.

Výlet do obce lze spojit s návštěvou nedalekých hradů Karlštejn, Křivoklát nebo Koněpruských jeskyní.

Hýskov je rodištěm spisovatele Františka Nepila.