Skočit na obsah

fulltext

Drobečková navigace

Úvod > Spolkové a informační centrum > Informace o projektu

Informace o projektu

Rekonstrukce rodného domu spisovatele Františka Nepila pokračuje podle plánu….

V Hýskově, v ulici Na Krétě čp. 183 se v roce 1929 narodil spisovatel František Nepil. Dům původně sloužil jako hostinec s bytem hostinského , ale v průběhu let měnil svůj vzhled , neboť  byl  upravován vždy dle potřeb toho, kdo ho zrovna obýval. Po smrti posledního z majitelů  - malíře Ing. Heiseho, připadla nemovitost státu. Od roku 2006 se Obec Hýskov pokoušela objekt získat do svého vlastnictví. Podařilo až po několikaletém vyjednávání v roce 2010, a to  bezúplatným převodem od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Nejprve v objektu probíhaly vyklízecí práce, následovala rekonstrukce střechy a v roce 2013, po rozhodnutí Zastupitelstva obce, spatřil světlo světa návrh projektu na rekonstrukci domu s názvem „Spolkové a informační centrum Hýskov“. Od října 2014 již naplno probíhá rekonstrukce, na kterou obec získala dotaci z evropských fondů, ve výši  3,9 mil. Kč z maximální výše dotace 6,7 mil. Kč, neboť se jedná o přelomový projekt výzvy č. 83, Oblast podpory 3.3 – Rozvoj venkova – VOLNOČASOVÉ AKTIVITY . Díky výběrovému řízení, které vyhrála firma G&G Building s.r.o., Ostrava, se náklady snížily téměř o 1 mil. Kč. Tím, že došlo ke stavebním úpravám a přístavbě objektu čp.183 změnil se účel využití z rodinného domku na objekt občanské vybavenosti, který slouží konečným uživatelům obce jako komunitní a informační centrum.

V rámci projektu byl rekonstruován celý objekt, upravena zahrada, s altánem a venkovním posezením, v areálu je k dispozici 10 parkovacích míst, včetně jednoho pro invalidy. V rekonstruovaném objektu čp. 183 v Hýskově vznikly reprezentativní prostory pro kulturní a společenské dění v naší obci , ale i k prezentaci díla hýskovského rodáka,  spisovatele Františka Nepila.

Realizací tohoto projektu došlo k celkovému zatraktivnění dotčené lokality. Vybudováním kulturně-informačního, spolkového centra je nejen místním občanům, ale i občanům okolních obcí nabídnuta možnost využívat volnočasových aktivit v rekonstruovaných prostorách areálu.

Ve středu  24. června 2015 došlo ve 13,00 hodin ke slavnostnímu otevření stavby čp.183 v ulici Na Krétě

 „Spolkové a informační centrum Hýskov“ 

Slavnostní přestřižení pásky provedla starostka obce Hýskov Ivana Týlová, zástupce Krajského úřadu Středočeského kraje, zástupce ROP Střední Čechy a zástupce stavební firmy  G&G Building s.r.o. Ostrava

 

Co všechno tedy nabízí Spolkové a informační centrum Hýskov:

  • recepci
  • hlavní multifunkční sál
  • stálou expozici díla spisovatele Františka Nepila
  • dobovou expozice
  • velkou klubovnu s galerií
  • parkovací prostory
  • upravenou zahradu