Úvod > Obec > Aktuality > KORONAVIRUS - informace

KORONAVIRUS - informace

Koronavirus - informace

Mimořádné_opatření_-_zákaz_návštěv__ve_zdravotnických_zařízeních_s_lůžkovou_péčí.pdf

Inforamce_jednani_KEK_09032020.docx

Algoritmus č. 3: doporučení pro občany

Doporučení Ministerstva zdravotnictví občanům ČR a dalším osobám přijíždějícím z Itálie či z jiných oblastí s vysokým počtem onemocnění COVID-19

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci Ministerstvo zdravotnictví doporučuje cestovatelům, kteří pobývali v období od poloviny února 2020 v regionech Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto, či v jiných oblastech s vysokým počtem onemocnění vyvolaných novým koronavirem, aby v následujících 14 dnech po opuštění daného regionu sledovali svůj zdravotní stav se zaměřením se na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38 st. C, dýchací obtíže, kašel) a 2krát denně si měřili tělesnou teplotu.

Po návratu z uvedených regionů pečlivě sledujte svůj zdravotní stav. V případě výskytu výše uvedených příznaků respiračního onemocnění zůstaňte doma, omezte kontakt s ostatními osobami a telefonicky kontaktujte telefonní linku 112, operátor této linky Vám zprostředkuje kontakt s pracovníky místně příslušné krajské hygienické stanice, kteří Vám sdělí další postup k zajištění Vašeho vyšetření a prevence eventuálního šíření nákazy.

Důsledně dodržujte zásady respirační hygieny, často si myjte ruce mýdlem a vodou, používejte dezinfekční prostředky s plně virucidním účinkem.

Co dodržovat v době zvýšeného výskytu respiračních onemocnění?
S kým se mohu poradit?
Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru, ať už jste občan či zdravotník, je vám k dispozici poradenská infolinka Státního zdravotního ústavu, která má číslo: 724 810 106. Linka je v provozu denně od 9 do 21 hodin. ​
V období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění doporučujeme občanům dodržovat "Desatero" vydané Českou lékárnickou komorou - viz příloha.

10 ZÁKLADNÍCH ZÁSAD.webp

Stanovisko SZÚ ohlední pitné a odpadní vody

ohledně potravin:

V ČR máme zatím 5 případů nákazy koronavirem, přesto není důvod k panice a nutnosti se zásobovat potravinami, nebo vodou.

Je zejména potřeba dodržovat základní hygienické návyky, hygienu rukou, nezdržovat se v prostorách s velkým počtem osob.

Součástí jídelníčku by měla být pestrá strava, dostatečný přísun vitamínů.

V případě, že se  občané  vrací z lyžování v horských oblastech Itálie z oblasti Benátsko a Lombardie, je třeba, aby ihned po návratu kontaktoval územní pracoviště KHS Středočeského kraje podle místa svého bydliště.

V  případě, že máte obavy o svůj zdravotní stav související s novým koronavirem, je třeba, abyste: telefonicky kontaktovali buď svého lékaře nebo lékařskou pohotovostní službu, případně místně příslušnou krajskou hygienickou stanici. Tam vám budou sděleny další informace o dalším postupu v závislosti na zjištěných skutečnostech.

Kontakt na Krajskou  hygienickou stanici kvůli koronaviru:

Středočeský kraj - 771 137 070

Praha 9:00 až 20:00 - 773 782 850 nebo 773 782 856

Státní zdravotnický ústav navíc zřídil speciální infolinku a na dvou číslech se můžete dozvědět, jak se dál chovat.

Infolinky Státního zdravotního ústavu: 724 810 106,  725 191 367

Doporučení k jedincům s cestovatelskou anamnézou
Co dělat, pokud jste přicestovali v posledních 14 dnech z oblasti nákazy novým koronavirem (centrální Čína, provincie Hubei, Wuhan a další dle aktuální epidemiologické situace), či jste přestupovali na velkých asijských mezinárodních letištích a nemáte žádné příznaky onemocnění
Po celou dobu maximální inkubační doby, tj. 14 dnů od odletu z oblasti nákazy zůstaňte pokud možno doma, minimalizujte kontakt s ostatními lidmi.
Často si myjte ruce mýdlem a vodou, příp. používejte dezinfekční prostředky na bázi min. 70% alkoholu.
Kontaktujte telefonicky pracoviště protiepidemického odboru místně příslušné krajské hygienické stanice, které rozhodne o náležitých protiepidemických opatřeních včetně případné karantény.
Váš všeobecný praktický lékař Vám vystaví případné potvrzení o nařízení karantény.
Pokud se objeví příznaky jako subfebrilní-febrilní teploty, kašel, dušnost, kontaktujte telefonicky místně příslušnou kliniku infekčního lékařství.
Pokud jste byli vyzváni k vyšetření na infekční kliniku, nejezděte hromadnou dopravou. Pokud je to možné, nasaďte si ochrannou ústní roušku, do čekárny vstupte až na základě domluvy s personálem infekční kliniky.
Co dělat, pokud jste přicestovali v posledních 14 dnech z oblasti nákazy novým koronavirem (centrální Čína, provincie Hubei, Wuhan a další dle aktuální epidemiologické situace) či jste přestupovali na velkých asijských mezinárodních letištích a máte horečku, kašel nebo dušnost:
Pokud jste doma, nikam nechoďte – vyhněte se kontaktu s ostatními lidmi.
Při kašli a kýchání si zakrývejte ústa a nos kapesníkem nebo paží či rukávem, ne rukama!!!
Kontaktujte telefonicky místně příslušnou kliniku infekčního lékařství.
Zpracováno 28.1.2020 a bude upravováno v závislosti na změnách epidemiologické situace.

Plakat_co_delat_cestovani_Coronavir.pdf